1398/01/17 @Html.GetTextMultiLan(1239) 17:00:00

چرا قیمت ها بالا می رود؟

فاکتور مهم افزایش قیمت ها چیست؟

چرا قیمت ها بالا می رود؟

چرا قیمت ها بالا می رود؟ ۴ فاکتور مهم افزایش قیمت ها چیست؟

 

 

این روزها از یک سو با نزدیک شدن به فصل بهار و افزایش ساخت و ساز تقاضا رو به بالاست و از سوی دیگر بازار آخر سال به خودی خود تحت عوامل زیادی ملتهب شده است و در این رابطه سوالات زیادی پرسیده می شود. مثل، در بازار شب عید التهابات از کجا نشات می گیرد؟ قیمت ها چرا بالا رفته؟ چرا قیمت دلار باز هم صعودی شد؟ دلار بالا می رود یا پایین؟ حباب دلار چقدر است؟ قیمت میلگرد، تیرآهن یا پروفیل امروز در بازار چند است؟ و بعد از عید چقدر می شود؟ می خواهم ساختمان بسازم، فولاد بخرم یا نخرم؟ افزایش قیمت ها در سال ۹۸ ادامه دارد؟ پیش بینی شما از قیمت فولاد چیست؟ قیمت میلگرد چقدر است؟ تیراهن چند؟ پروفیل گران شد؟ آهن کی ارزان می شود؟ سرمایه گذاری کنم یا نه؟ اصلا چرا قیمت فولاد اینقدر افزایش یافت؟ صادرات قیمت ها را بالا برد؟ نوسانات قیمت میلگرد چگونه است؟

کارشناسان ما در این مطلب می خواهیم در مورد نوسانات قیمت آهن نکات مهمی را بگوییم که راهنمای خوبی برای بسیاری از خریداران آهن خواهد بود. ابتدا عوامل و فاکتورهای مهم رخ داده در نوسانات بازار را جمع بندی می کنیم و سپس با استفاده از آن ها می توانیم با ذهنی آماده و آگاهانه خرید کنیم.

عامل اول، قیمت دلار:

قیمت آهن از نیمه بهمن ۹۷ نشانه های صعود را نشان داد، یکی از اولین نشانه های آن، افزایش نرخ ارز بود. دلار آمریکا از دیرباز به عنوان مهمترین ارز جهانی شناخته شده است و از این رو بسیاری از کالاهای جهان بر مبنای دلار قیمت گذاری می شوند.  در دو هفته پایانی بهمن قیمت دلار گام های افزایشی برداشت که ابتدا با نوسانات قیمت به مرز ۱۲ هزار توامن نزدیک شد. و در اسفند ۹۷ حباب دلار ایجاد شده به قدری بزرگ بود که تقریبا همه مردم را دوباره از گرانی فولاد گرفته تا گرانی گوشت، میوه و خودرو و دیگر اقلام مهم به تب و تاب وا داشت. قیمت دلار در ۲۹ بهمن به ۱۳ هزار تومان رسید و پس از آن قیمت دلار با سرعت بیشتر خود را بارها و بارها به مرز ۱۴ تومان نزدیک کرد. این ها درصورتی بود که نرخ دلار آمریکا در بانک مرکزی در حد ۵۰۰ تومان پایین تر از قیمت حبابی بازار بود.

علت چه بود؟ چه عاملی قیمت دلار را صعودی کرد؟

به گفته برخی منابع و مسئولین علت های افسارگریخته تحت کنترل آن ها نبوده است در حالی که پیش تر از افزایش کنترل و نظارت بر بازار ارز خبر داده بودند و بیان کرده بودند که با اعمال مشوق های صادراتی و افزایش ذخایر ارزی در پایان سال، حجم عرضه دلار بالا می رود و قیمت دلار نزولی می شود.

اما شواهد درست برعکس نشان داد، صادرات بی رویه دلالان خرد از یک سو و جو روانی افزایش قیمت دلار از سوی دیگر، موجب  نگرانی های بیشتری شد که قیمت دلار و بسیاری از کالایی دیگر را افزایش داد.

عمده نگرانی های مردم از قیمت دلار و پیگیری بیش از حد نرخ انواع ارز بی دلیل نیست. چرا که دورنمای تار و مبهم شرایط اقتصادی ایران که بعد از تحریم های امریکا کلیک خورد موجب عدم شفافیت داده های اقتصادی شد اما این نکته هم مهم است که نظارت در نهادهای موازی خود علتی بر ملتهب کردن بیشتر بازار شمرده می شود. از سوی دیگر از برخی مبادی شنیده می شود که کسری بودجه دولت در سال ۹۸ یکی از عوامل افزایش نرخ دلار بوده است. همواره یکی از تکنیک های دولت برای رفع فصلی کسری بودجه افزایش نرخ دلار بوده است. این کار توسط بسیاری از دولت های جهان صورت می گیرد اما دلیلی بر درستی آن نیست. چرا که آنچه که مهم است کنترل بودجه در طولانی مدت است. زیرا با افزایش نرخ ارز در ایران همواره قیمت سایر کامودیتی ها افزایش می یابد و مجددا به سطح قبل باز نمی گردد اما مهمترین اثر آن تعطیلی بسیاری از کارگاه ها و کارخانجاتی است که سرمایه های تولید ملی بشمار می آیند و یکی از راه های درست حفظ بودچه دولت مالیات بر ارزش افزوده از تولیدات داخل است. خیلی واضح است که با حذف تدریجی کارخانه ها کسری بودجه شدیدتر خواهد شد و نگرانی های مردم از شرایط اقتصادی بیشتر و بیشتر می شود.

افزایش قیمت ها تا کی ادامه دارد؟

عامل دوم، صادرات:

صادرات چرا موجب افزایش قیمت ها شد؟ چرا صادرات مهم است؟

در دنیای امروز صادرات موتور اقتصادی هر کشور است. تقریبا تمام دولت ها از صادرات حمای می کنند چرا که اولا مهمترین منبع درامد ارزی کشورهاست و ثانیا موجب رقابت در کیفیت کالاهای تولیدی برای مصرف کننده داخلی می شود.

در شرایط حاضر صادرات موجب افزایش نرخ ارز شده است؟ با محدودیت فروش نفت ایران افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران مهمتر جلو می کند. با حذف برخی محدودیت های صادراتی و بدنیال آن اعمال مشوق های صادراتی هیجان افزایش صادرات را بالا برد. از سوی دیگر برخی صادرات بی رویه توسط صادرکنندگان موجب کمبود عرضه کالا در داخل ایارن شد که خود موجب افزایش قیمت آهن به همراه سایر کالاها شد.

عامل سوم، عوامل جهانی:

یکی از مهمترین عوامل جهانی، ترامپ و چین است. چین و امریکا دو اقتصاد برتر جهانی هستند که هرگونه تحول در روابط این دو با سایر کشورها در اقتصاد بسیاری از کشورها تاثیر گذار است از جمله ایران.

چین و آمریکا از سوی دیگر بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده جهانی هم به شمار می آیند، بنابراین کاهش و افزایش قیمت فولاد بخصوص در چین و همچنین اعمال تعرفه های وارداتی آمریکا بر بسیاری از کشورها موجب افزایش قیمت فولاد در سطح جهانی شد. از سوی دیگر قیمت مواد اولیه بسیار تحت تاثیر عوامل سیاسی واکنش نشان می دهد و در نتیجه قیمت فولادها بخصوص فولادهای آلیاژی را تحت تاثیر قرار می دهد.

عامل چهارم، هیجان شب عید:

یکی از سوالات زیادی که در نزدیکی عید پرسیده میشد قیمت میوه و آجیل شب عید بود. اما با دورنمای مبهم اقتصادی ایران و عدم شفاف سازی مسئولین در این رابطه، تب و تاب پیش بینی قیمت دلار در شب عید و در سال جدید بسیاری از مردم را درگیر خود کرده است.

صف های طولانی در کنار صرافی ها، مغازه های آجیل فروشی و ثبت نام خودرو نشانه های هیجانی بودن رفتار مردم است که به افزایش حباب قیمت بسیاری از کالاها را دامن میزند.

راهکار کنترل هیجانات صحیح آن پیشتر گفته شده است و پیش بینی هایی هم در سال جدید در این رابطه صورت گرفته است اما تقریبا همه مردم از اثر منفی هجوم به صف های طولانی خبر دارند اما بازهم عدم اطمینان از آینده اقتصادی کشور موجب، ایجاد این شور و هیجان منفی بین مردم شده است.

نظر شما چیست؟ برای آگاهی مردم بیان کنید و اگر راهکاری در این رابطه دارید با کامنت گذاشتن با ما در ارتباط باشید.

:
0%